Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Władysławowo

Władysławowo

Nazwa Władysławowo wprost pochodzi od króla Władysława, który w 1635 r. postanowił pobudować tutaj fort, tak aby bronić się przeciw przewidywanemu napadowi Szwedów. Teraźniejsze Władysławowo powstało w latach 50-tych 20. w. z scalenia miejscowości Wielka Wieś, Cytniewo, Poczernino, Hallerowo i portu Władysławowo.
Miastem z kolei, Władysławowo zostało w 1963 roku.

Ogromną rolę w zintensyfikowaniu turystyki w tym obszarze odegrał gen. J. Haller, któremu to, po ceremonii Zaślubin Polski z Morzem w 1920 roku spodobała się ta lokalizacja. Razem z niektórymi swoimi oficerami zakupili te tereny. Z ich idei stanęło kąpielisko Hallerowo, jakie miało być konkurencją dla będącego fragmentem Wolnego Miasta Gdańska Sopotu. W Hallerówce, willi w której gen. Józef Haller z rodziną spędzał letni urlop, a od 1990 roku udostępniono do zwiedzania niedużą wystawę poświęconą gen. Hallerowi i jego Błękitnej Armii.
Obecne Władysławowo to popularna miejscowość letniskowa nad naszym morzem. Władysławowo to też port rybacki oraz morski. Władysławowski port sprawuje także funkcję mariny. Oprócz zaplecza sanitarnego i gastronomicznego żeglarze mogą skorzystać również ze stoczni remontowej. Z tego miejsca można udać się na eskapadę po Bałtyku lub Zatoce Puckiej jednym z wielu statków spacerowych. Istnieje też szansa odbycia wycieczki z Władysławowa do krajów skandynawskich, na Łotwę bądź Litwę. Wędkarzy zainteresuje niechybnie fakt, iż z Władysławowa urządzane są rejsy z okazją wędkowania w morzu.Kolejną atrakcją letniska jest znajdująca się na promenadzie Aleja Gwiazd Sportu. Została utworzona w 2000 roku i od tego okresu umieszczone są w chodniku gwiazdy dla największych znakomitości polskiego sportu. Swe gwiazdy mają w tamtym miejscu między innymi Dariusz Michalczewski, Kazimierz Deyna, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Robert Korzeniowski, Irena Szewińska, a również Michel Platini. Raz rocznie, w lipcu organizowany jest we Władysławowie Festiwal Sportu.
Charakterystycznym punktem miejscowości jest też Dom Rybaka – siedziba władz gminnych z rozpoznawalną wieżą widokową z której można zachwycać się panoramą Władysławowa oraz okolicą.
Władysławowo, zważywszy na na skutek swego położenia nad Zatoką Pucką z płytką wodą, niewielkimi falami i odpowiednimi wiatrami – to wymarzone wprost miejsce do uprawiania i nauki windsurfingu. Z tej przyczyny w okolicy umiejscowionych jest dużo szkółek i wypożyczalni sprzętu windsurfingowego.
W skład zasobnej bazy noclegowej Władysławowa (sprawdź: www.wladyslawowo.info.pl/noclegi/wszystkie) wchodzą liczne komfortowe hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, domy gościnne, domki oraz pokoje we Władysławowie.

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem