Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Chłapowo

Chłapowo

Chłapowo jeszcze jakiś czas temu było miejscowością o charakterze rolniczo-rybackim, obecnie bardzo ewoluuje w niej turystyka. Chłapowo leży na urwistym brzegu klifowym, a nadbałtycka część Chłapowa wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Najbardziej znaną atrakcją Chłapowa jest jednakże Wąwóz Chłapowski, przez rdzennych Kaszubów nazywany „Rudnik”. Dolina Chłapowska to rezerwat przyrody obejmujący niemalże dwadzieścia pięć ha. Podróż tym pięknym wąwozem do morza wzbogaci, każdego wędrowca o interesujące widoki, co bardziej spostrzegawczy zobaczą niechybnie unikalne rośliny jak dzwonek okrągłolistny, żarnowiec miotlasty czy rokitnik. Wąwóz dopasowany jest do możliwości każdego letnika. Wzdłuż parowu wyznaczone są trasy, cięższe fragmenty wyposażone są w kładki, poręcze i schodki, znajdziemy też malowniczo wkomponowane ławeczki na których można odprężyć się.
Chłapowo to też piękna, klifowa plaża. Wytyczone są tu 2 piaszczyste kąpieliska, poza kąpieliskiem plaża zmienia swój charakter, pojawiają się na niej spore kamyki. Na plaży możemy dostrzec też łódki rybackie tutejszych, wciąż łowiących rybaków. Klif, poprzez panujące tutaj dobre warunki do startu, to także miejsce, które upodobali sobie paralotniarze. W sezonie letnim można oglądać ich loty prawie codziennie.
Chłapowo to nie wyłącznie kąpielisko, pasjonatów historii zaciekawi z pewnością fakt, iż w Chłapowie przez cały czas zobaczyć można ocalone chłopskie domy szachulcowe, okryte strzechą – tak reprezentatywne dla Kaszub, a w centrum wioski XIX-wieczną, murowaną kapliczkę z figurą świętego Jana Chrzciciela. W miejscowości tej wykopano nekropolię z wczesnego okresu żelaza z wykopaliskami w postaci naczyń z gliny, szklanych paciorków, wyrobów z bursztynu i przedmiotów z brązu.
W sąsiedztwie Chłapowa leży cypel Rozewie uważany za najbardziej wysunięte na północ miejsce na terenie Polski. Znajduje się tam również udostępniana do odwiedzania Latarnia Rozewie imienia S. Żeromskiego a w niej małe Muzeum Latarnictwa.
Chłapowo to doskonałe miejsce dla wczasowiczów szukających ciszy i obcowania z przyrodą. Pobliże Trójmiasta, Helu, Jastrzębiej Góry i Władysławowa, czyni z Chłapowa świetną bazę startową do odwiedzania Pobrzeża Gdańskiego.

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem