Jastrzębia Góra
Letnisko Jastrzębia Góra usytuowane jest na urwistym (32.8 m n.p.m.), klifowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jastrzębia Góra swą nazwę zawdzięcza najwyższemu wzgórzu (ponad 67 m n.p.m.), ponad którą latały i osiedlały się mięsożerne ptaki – jastrzębie. Miejscowość nie posiada za bardzo długiej historii. Pierwsze domy pojawiły się w tym miejscu dopiero w latach 20-tych 20. w. – po włączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej.
Głównymi animatorami kształtowania tej osady było dwóch warszawskich biznesmenów: inż. Osmołowski i hr. de Rosset. Wykupili oni ułamek terenów aktualnej Jastrzębiej Góry i wybudowali pierwsze obiekty wypoczynkowe. Budowa pierwszej utwardzonej jezdni z bazaltu od Jastrzębiej Góry do Władysławowa to również zasługa tych 2 przedsiębiorców – dziś to zasadniczy trotuar Jastrzębiej Góry – Bulwar Nadmorski. W latach międzywojennych osada ta stała się lubianym, szczególnie pośród stołecznej elity, miejscem letniego wypoczynku. O jej popularności niech znamionuje fakt, iż odpoczywali tutaj Marszałek Józef Piłsudski, Prezydent Mościcki czy Edward Rydz-Śmigły.
W dzisiejszych czasach Jastrzębia Góra, to lubiana miejscowość wczasowa, znajdują się w tym miejscu trzy wyznaczone kąpieliska morskie z szeroką – nawet aż do 200 m plażą. W rejonie kąpielisk plaża jest piaszczysta, oczyszczona z większych kamieni, które zostały zużytkowane do utrwalenia urwistego wybrzeża. Na plażę, z racji na skarpę zejścia są strome i liczą około 300. stopni. jest również łagodniejsze dojście wiodące w kierunku plaży od ul. Droga Rybacka.
Jedna spośród najciekawszych atrakcji Jastrzębiej Góry zaistniała niedawno, bowiem w dwutysięcznym r. po wykonaniu badań geodezyjnych, określając iż właśnie w tym miejscu, jest najdalej na północ wysunięte miejsce Polski. W miejscu tym posadowiono okolicznościowy głaz zwany „Gwiazda Północy”.
W miejscowości uchowały się pobudowane w latach dwudziestych domy – Rossetówka, Kaszubka, willa Pawłowicza, a także pierwsze schronisko morskie z tamtego okresu Lisi Jar. Ciekawostkę architektoniczną stanowi podobnie kościół pw. Św. I. Loyoli. Budynek świątyni nie jest zabytkiem – wzniesiony został dopiero w połowie lat osiemdziesiątych XX w. za to ma ciekawą budowę – posiada 2 kondygnacje. Kolejną ciekawostką kościoła są dwudziestojednogłosowe organy, z wykorzystaniem których od 1992 r. wykonywane są Koncerty Organowe.
Naturalną ciekawostką letniska jest Lisi Jar. Wąwóz ów, niegdyś liczący z grubsza dziesięć kilometrów długości, w większej części został przejęty przez morze. Skarpowe zbocza parowu porośnięte są więcej niż stuletnimi bukami, z dodatkiem pojedynczych świerków, brzóz, jarzębów oraz dzikich grusz. W górnym fragmencie parowu poszycie krzaczasto zarośnięte jest paprotkami.
Liczne domy gościnne, ośrodki wczasowe, domy wczasowe, domki letniskowe a także pensjonaty w Jastrzębiej Górze tworzą wieloraką i rozmaitą propozycję noclegową.