Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Sopot

Sopot

Między Gdańskiem i Gdynią znajduje się miasto-uzdrowisko – Sopot. Historia wypoczynku i leczenia w Sopocie sięga roku 1798 – w owym czasie powstał pierwszy budynek wypoczynkowy, w 1819 roku powstało pierwsze kąpielisko morskie, a w 1823 roku działał pierwszy budynek medyczny.

Kolejny rozwój był skutkiem rozbudowy kolei – w 1870 r. Sopot uzyskał połączenie kolejowe z Koszalinem i Gdańskiem, a potem Berlinem. Pod koniec XIX stulecia uruchomiono tor wyścigów konnych, natomiast w 1920 r. kasyno oraz włączono Sopot do Wolnego Miasta Gdańska – w tamtym okresie Sopot był wziętym kurortem nadmorskim.
W dzisiejszych czasach niepowtarzalny charakter miastu nadają secesyjne kamieniczki i wille, stare drzewostany, parki oraz ogrody – zieleń miejska to aż 60 procent obszaru miasta. Sopot jest znany też z najdłuższego (ponad 500 m) zbudowanego z drewna mola. U nasady mola jesienią i zimą tworzone jest lodowisko Monciak – nazwane tak od nazwy ulicy – Bohaterów Monte Cassino. Kolejnym znakiem rozpoznawczym Sopotu jest Opera Leśna – amfiteatr pośród Lasów Oliwskich o widowni mieszczącej ponad 4 tyś. widzów. To w tym miejscu od lat 60-tych odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie – Sopot Festival a także dużo młodsze TOPtrendy.
Sopot dysponuje plażami o całkowitej długości 4,5 km, w większości ogólnodostępnych, ale są też fragmenty otwarte wyłącznie dla gości hoteli. Plaże są oczywiście strzeżone, pełne atrakcji, małych pubów i kawiarenek, wypożyczalni sprzętu plażowego i wodnego.
Na końcu sopockiego molo znajduje się również przystań dla taksówek wodnych i jachtów. W 3 basenach jest miejsce dla powyżej 100 jachtów. 63 dla mniejszych łodzi – do 10 m i 40 dla łodzi do 24 m. Znajduje się tu także budynek bosmanatu w kształcie jachtu, wraz z zapleczem i gastronomią. Można stąd odbyć rejs na trasie Sopot – Westerplatte – Gdańsk oraz Sopot – Gdynia. Wielu turystów fotografuje się na tle nierzadko imponujących jachtów.
Biorąc pod uwagę powyższe, warto wybierając noclegi nad morzem, rozważyć Sopot, jak postępuje każdego roku powyżej 2 mln. urlopowiczów, lub choćby tylko zobaczyć go będąc już w pobliżu.

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem