Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Gdańsk

Gdańsk

Gdańsk – portowe miasto nad morzem, jedno z miast o najdłuższej historii w naszym kraju, a jednocześnie jedno z najbardziej znanych, razem z Warszawą i Krakowem, polskich miast za granicą. To również znaczny ośrodek kultury i nauki, gospodarczy oraz węzeł komunikacyjny.

Archeolodzy udowadniają, iż już w VII stuleciu była tutaj osada. W X wieku ówczesny władca Polski Mieszko I włączył Gdańsk z najbliższą okolicą do swojego kraju. W 1263 roku Gdańsk otrzymał prawa miejskie. O Pomorze Gdańskie toczono w przeszłości mnóstwo wojen. W średniowieczu rządzili nim poza Polakami Prusacy, Brandenburczycy, Krzyżacy.
Gdańsk został zdobyty również przez wojska Napoleona w 1807 r. – wówczas też po raz pierwszy utworzono Wolne Miasto. Powtórnie został Wolnym Miastem w 1920 r. Sprawa Gdańska była także jednym z pretekstów rozpoczęcia Drugiej Wojny Światowej. To stąd padły pierwsze strzały z okrętu Schleswig-Holstein na Westerplatte. Podczas tej wojny miasto zostało zrujnowane w 90%.
Gdańsk to również miasto historii nowożytnej – to tu odbyły się Wydarzenia Grudniowe 1970 r. – strajki w Stoczni Gdańskiej, to tutaj odbył się powszechnie znany strajk w stoczni, to tutaj sygnowano 31 sierpnia 1980 r. porozumienie Sierpniowe pomiędzy ówczesnym rządem oraz Solidarnością. Gdańsk znają też kibice piłki nożnej – był jednym z gospodarzy rozgrywek EURO 2012.
Niemniej jednak dzisiejszy Gdańsk to głównie jeden z największych polskich ośrodków kultury. Niepodobna wyszczególnić wszystkich muzeów i zabytków które znajdują się w tym mieście. Odkryjemy tutaj dużo teatrów, operę, filharmonię. Organizowanych jest tu mnóstwo wydarzeń – na przykład doroczny Jarmark Dominikański, Festiwal Dobrego Humoru bądź festiwal All About Freedom.
Gdańsk to naturalnie też duży ośrodek letniego wypoczynku. Znajdują się tutaj plaże morskie, różnorodna oraz ogromna baza turystyczna oraz gastronomiczna. Można spędzić tu wczasy w eleganckich hotelach, apartamentach, ale także odnajdziemy miejsca oferujące kwatery i pokoje w Gdańsku, są tu także pola namiotowe i kempingi.

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem