Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy

Na obszarze naszego kraju działają jedynie dwa Nadmorskie Parki Narodowe, i jednym wśród nich jest Woliński – zlokalizowany na wyspie Wolin. Utworzono go już w roku 1960, natomiast powiększono w roku 1996.

Park ten zajmuje obszar od Międzywodzia na wschodzie, przez Wisełkę, Międzyzdroje aż po granice Świnoujścia na zachodzie, włącza on też, oprócz obszaru lądu, przybrzeżny pas Bałtyku o szerokości 1852 metrów. Obszar parku to po pierwsze piękne lasy mieszane bukowo-sosnowo-dębowe, buczyny , a także lasy olchowe – przeważnie nad jeziorami. Woliński Park Narodowy słynie także ze wzgórz morenowych, których wysokość dochodzi do sześćdziesięciu m n.p.m., jednakże najwyższe pośród nich to: Grzywacz (115 m n.p.m.), Gosań (95 m n.p.m.) lub Lelowa Góra (niemal 90 metrów n.p.m.).
Specyficznym dla tej strefy jest klifowe wybrzeże, jakie nie licząc umocnień w sąsiedztwie Kawczej Góry (wschodnie tereny miejscowości Międzyzdroje), jest naturalnie modyfikowane przez Bałtyk. Średnio morze usuwa rok rocznie 80 cm – 2 m brzegu.Teren Parku obejmuje też dużo jezior np Czajcze, Warnowskie, Domysłowskie, Koprowo, Grodno lub jezioro Turkusowe – jego nazwa łączona jest z zieloną barwą – to pozostałości po zatopionej kopalni kredy.
Woliński Park Narodowy powstał oczywiście nie jedynie po to aby chronić niepowtarzalny krajobraz – ochrania się tutaj ponad pięćdziesiąt gatunków roślin np widłaki, pajęcznicę liliowatą, wiciokrzew pomorski czy znanego niemal każdemu mikołajka nadmorskiego. Park to dodatkowo siedziba przedstawicieli fauny – głównie ptaków – powyżej 200 gatunków wraz z symbolem parku – największym występującym w Polsce orłem – bielikiem. Ssaki nie są tak bogato reprezentowane, bardzo rzadko można zastać tutaj morskie ssaki morświna oraz fokę szarą.
Ciekawostką parku jest Pokazowa Zagroda Żubrów (1,5 kilometra od Międzyzdrojów, około 15 km od miejscowości Świnoujście) – to także miejsce dochodzenia do zdrowia innych gatunków zwierząt, w oddzielnych zagrodach umieszczone są: jelenie, dziki oraz orły bieliki. Po rekonwalescencji, zwierzęta te wypuszczane są na wolność.
Korzystając z ofert noclegów nad morzem, będąc w okolicy warto wybrać się do Centrum Muzealno-Edukacyjnego w Międzyzdrojach, żeby lepiej poznać Woliński Park Narodowy i jego mieszkańców.

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem