Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Port w Świnoujściu

Port w Świnoujściu - prom do Szwecji

Tuż nad samym morzem leży Port w Świnoujściu, który razem z portem szczecińskim tworzy jeden z największych na Morzu Bałtyckim zespół portowy. Ażeby statki dotarły do portu w Szczecinie muszą przepłynąć przez świnoujski port, a mogą tego dokonać statki o zanurzeniu 13,2 metra i długości do 270 metrów.

Główny element portu to największy w Polsce terminal przyjmujący sypkie ładunki masowe – głównie rudę i węgiel dla hut W Polsce, ale także na Słowacji i w Czechach. Znajduje się tutaj także nowy terminal obsługujący produkty zbożowe, a jego magazyny mogą zmieścić aż do 50 tys. ton produktów.
Port w Świnoujściu jest też największy w Polsce, biorąc pod uwagę ilość zawinięć promów i  wielkość ruchu towarowego i pasażerskiego. Ten terminal promowy przygotowany jest do przeładunku w systemie ro-ro naczep, samochodów ciężarowych, wagonów kolejowych, a również do obsługi ruchu pasażerskiego do Szwecji. Działa tu aż pięć stanowisk obsługujących promy samochodowo – kolejowe oraz pasażersko – samochodowe. Każdego dnia odchodzi 5 promów do Ystad i 3 do Trelleborga.
Najnowszą inwestycją realizowaną w świnoujskim porcie jest terminal skroplonego gazu ziemnego  – popularny „gazoport”. Decyzja o budowie zapadła w 2006 r., jako element systemu bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz dywersyfikacji dostaw gazu. Gaz w stanie ciekłym można będzie dostarczać z dowolnego kraju świata.
W basenie północnym portu działa też marina, która dysponuje miejscami dla 150 jednostek o zanurzeniu do 3,5 metra i długości 10-12 metrów. Większe jednostki mogą cumować przy nabrzeżu zewnętrznym. Przystań funkcjonuje przez cały rok, posiada pełne zaplecze sanitarne, oferuje również zimowanie jachtów.

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem