Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Ustka

Ustka

Położona u ujścia rzeki Słupia Ustka to uzdrowisko, letnisko, portowe miasto oraz siedziba władz gminnych zarazem. W średniowieczu Ustka była kaszubską wsią rybacką, do dziś uchowały się szachulcowe domy rybackie a także układ zabudowy średniowiecznej osady.

Portowy koloryt starej Ustki wciąż odnaleźć można patrząc na budynek Urzędu Celnego z przełomu XIX/XX stulecia, budynek z czerwonej cegły przy ul. Zaruskiego – jeden z najdawniejszych spichlerzy zbożowych, Czerwoną Szopę – byłą bazę ratowników oraz spirytusownię. Bez wątpliwości jednakże, największą ciekawostką portu są mola – zachodnie i wschodnie – które współczesny kształt zyskały na przełomie wieków XIX i XX. Dzisiaj do portu wpływają statki pasażerskie, jachty, a nawet okręty wojenne – gdyż w Lędowie koło Ustki zlokalizowane jest Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. W porcie odszukamy też liczne tawerny i smażalnie.
W tej okolicy jest też latarnia – budynek z czerwonej cegły z końca dziewiętnastego wieku, u nasady wschodniego falochronu. Sama wieża latarni ma ośmiokątny przekrój, a jej wysokość to więcej niż dwadzieścia jeden metrów. Biały blask wysyłany z latarni jest widoczny na dystans prawie że 30 km. Latem latarnia dostępna jest dla turystów do zwiedzania.
Kąpielisko Ustka, z racji ujścia Słupi rozdzielone jest na zachodnie i wschodnie. Główne kąpielisko zlokalizowane jest na plaży wschodniej. Plaża strzeżona jest przez ratowników na odcinku w przybliżeniu 500 m. Plaża zachodnia ma jeden posterunek ratowników około 100 m między pomostami.
Dodatkowo, wzdłuż plaż rozciąga się promenada nadmorska – ukochane miejsce spacerowe kuracjuszy i urlopowiczów odwiedzających Ustkę. W miejscowości wczasowej znajduje się także dużo pomników, a najnowszym spośród nich jest, oddająca hołd aktorce komediowej i kabaretowej, Ławeczka Kwiatkowskiej odsłonięta 25 lipca 2012 r.
Tutejsza wielka baza noclegowa, oferuje noclegi w Ustce dopasowane do wymagań nawet najwybredniejszych urlopowiczów. Dodatkowo, dla ułatwienia komunikacji od 2003 roku Ustkę i Słupsk łączy porozumienie zwane Dwumiastem m.in. o wspólnej komunikacji kolejowej i autobusowej.
Więcej informacji o Ustce, jej atrakcjach i najbliższej okolicy znajdziesz pod adresem: http://www.ustka.info.pl

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem