Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Rowy

Rowy - Informator turystyczno-noclegowy

Sołecka wieś Rowy to „diament” gminy Ustka. Zwyczajowy morski kurort – gwarny latem, a poza sezonem zamieszkały przez poniżej 500 mieszkańców. Położona jest na mierzei Gardna, przy ujściu rzeki Łupawa. W tej okolicy znajduje się nieduży port.

Miejscowa plaża to najogromniejsza atrakcja Rowów przyciągająca ogromne ilości urlopowiczów co roku. Czysta, szeroka, rozdzielona przez rzekę Łupawa na część wschodnią i zachodnią z 2 wyznaczonymi oraz strzeżonymi kąpieliskami. Kąpielisko zachodnie jest większe (400 metrów), jednakże węższe, na początku piaszczyste, z kamieniami – im dalej odejdziemy na zachód, wiodą na nie 4 przejścia. Drugie, mniejsze kąpielisko wschodnie o długości 200 m, względnie szersze i o jednym wejściu z miejscowości. Bardziej na wschód, na obrzeżach Słowińskiego Parku leży plaża nudystów.
Kolejną ciekawostką miejscowości Rowy jest otoczenie Słowińskiego Parku z jego sławnymi, nie tylko u nas w kraju, ruchomymi wydmami. Pobliże parku powoduje, iż w Rowach odnajdziemy multum tras zarówno pieszych jak i rowerowych. Na Gardnie oraz rzece Łupawa można uprawiać kajakarstwo – każdego roku kończy się tutaj stukilometrowy spław kajakowy rzeką Łupawa.
Odwiedzając Rowy można zobaczyć neoromański pochodzący z dziewiętnastego stulecia, zbudowany z polodowcowych, granitowych kamieni kościół z dzwonnicą. Dawniej, na wzgórzu cmentarnym, liczne były groby obcokrajowców: Niemców, Hiszpanów, Francuzów, Holendrów – świadczące o bogatej, żeglarskiej przeszłości miejscowości. Na nieszczęście nie ocalały się one po dziś dzień. W Rowach można spotkać również pochodzące z XIX stulecia rybackie chaty szachulcowe.
Rowy to istotny ośrodek wczasowy, z bogatą bazą gastronomiczną, sklepikami pamiątkarskimi, licznymi pensjonatami, ośrodkami wypoczynkowymi, domami wczasowymi oferującymi apartamenty, kwatery i pokoje w Rowach.

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem