Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Jarosławiec

Jarosławiec

Na środkowym pobrzeżu naszego morza, na klifowym jego brzegu, pośród lasów, niedaleko dwóch jezior Kopań i Wicko leży urlopowa wieś Jarosławiec. W otaczających Jarosławiec lasach wypatrzymy nie wyłącznie normalnie rosnącą sosnę, ale również daglezję, sosnę czarną, modrzew.

Obdarzony charakterem krajobraz, zatorfione łąki, wydmy oraz jezioro Wicko chronione są poprzez utworzenie tu Obszaru Chronionego Krajobrazu – „Pas Pobrzeża na zachód od Ustki„, z zamiarem chronienia ich zasobów dla wypoczynku oraz turystyki. Najokazalsze obiekty to grupy wydm białej oraz szarej z trawami wydmurzycą i piaskownicą, dojrzewają w tej okolicy w szczególności mikołajek nadmorski, storczyk kruszczyk, las brzozowo-dębowybór bażynowy.
Z poł. XVI wieku wywodzą się zapisane wzmianki dotyczące teraźniejszego Jarosławca. Wtedy mieszkańcy osady trudnili się głównie pozyskiwaniem i przerabianiem bursztynu, rybołówstwem.
Wczasowicze zaczęli przybywać do miejscowości Jarosławiec u schyłku XIX wieku. Szczególną ciekawostką była wówczas rozpościerająca się aż na jeden kilometr o drobnym piasku plaża, na nieszczęście z biegiem lat Morze Bałtyckie zabierało piaszczysty brzeg. Rozpoczęto ochraniać plażę budując opaskę, niestety morze wyrzucało na plażę kamienie. W 2009 roku wykonano prace mające na celu odtworzenie plaży, przepompowano z morza potężne ilości piachu oraz rozsypano go na plaży. W tym momencie plaża jest szeroka, piaszczysta oraz przyszykowana na podjęcie coraz większej liczby plażowiczów.
Następną atrakcję Jarosławca stanowi pamiętająca dziewiętnasty stulecie latarnia morska, zbudowana z zamiarem zmniejszenia liczby rozbić statków, do jakich cyklicznie dochodziło w tym rejonie Morza Bałtyckiego. Pierwszy budynek latarni okazał się za niski, przekazano go dla latarników a koło wybudowano wysoką na 33 metry okrągłą, ceglaną wieżę. Dzisiaj latarnię można odwiedzać, na jej szczyt wiodą kręte, wykonane z drewna schody.
W Jarosławcu działa różnorodna baza turystyczna, funkcjonuje tu wiele ośrodków wypoczynkowych, domów wypoczynkowych, pensjonatów oferujących pokoje oraz kwatery, a także campingi i domki letniskowe.

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem