Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Świeradów Zdrój

uzdrowisko Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój – górska miejscowość turystyczna położona całkiem wysoko (450-710 m n.p.m.), w Obniżeniu Świeradowskim pomiędzy Kamienickim Grzbietem na północy i Wysokim Grzbietem na południu. Świeradów Zdrój znajduje się nieopodal niemieckiej i czeskiej granicy, niedaleko miast: Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Gryfów Śląski, Zgorzelec. Ze Świeradowa niedaleko również do Görlitz w Niemczech lub Liberca w Czechach.

Świeradów Zdrój – to także miasto uzdrowisko, miejscowe zdroje z radonem wpływają na procesy enzymatyczne i przemiany komórkowe,gruczoły wewnątrzwydzielnicze i umacniają tkankę nerwową. Leczy się w tym miejscu choroby reumatyczne, układu nerwowego i krążenia. Pierwszy budynek zdrojowy – Dom Źródlany z XVIII-tego w. spalił się i na jego położeniu, pod koniec XIX w. pobudowano Dom Zdrojowy – który jesteśmy w stanie podziwiać po dziś dzień. Ciekawostką jest unikatowa Hala Spacerowa – to długa na 80 m przeszkolona, zadaszona hala, o modrzewiowej konstrukcji, bogato zdobiona, z maleńką sceną, na której odbywają się liczne koncerty. W tej hali jest źródło z pijalnią wód (szczawy żelazisto-radonowe). W sąsiedztwie Domu Zdrojowego jest, pochodzący z tego samego czasu Park Zdrojowy.
Poza uzdrowiskowym charakterem Świeradów Zdrój to kapitalne położenie do wycieczek w Góry Izerskie. Leżący najbliżej wierch to Izerski Stóg (1107 metrów) – znajduje się tam schronisko. Trafić na niego można idąc jednym ze szlaków górskich względnie wjechać funkcjonującą od 2008 r. Koleją Gondolową, której dolny przystanek znajduje się w Świeradowie. Kolej funkcjonuje przez cały rok, wwożąc narciarzy zimą, a latem – turystów rowerowych oraz pieszych.
W otoczeniu Izerskiego Stogu znajduje się szczyt Smrek (1124 metrów). Stąd warto iść dalej na wschód, na Halę Izerską do następnego schroniska – Chatki Górzystów.
Świeradów zimą zaprasza narciarzy. Za pomocą kolei gondolowej łatwo dotrzeć na Izerski Stóg, a tutaj na amatorów narciarstwa oczekuje nartostrada o długości 2,5 kilometra, w razie potrzeby sztucznie dośnieżana a po zachodzie słońca – oświetlona. W sąsiedztwie nie brak także łatwiejszych oraz krótszych stoków i tras. Działa tutaj podobnie wiele tras narciarstwa biegowego.
Ostatnio Świeradów Zdrój i Góry Izerskie zostały stolicą kolarstwa górskiego. Przygotowanych jest tu sporo szlaków rowerowych, mają miejsce zawody downhill, maratony rowerowe, MTB czy konkursy BMX.
Jeśli ktoś ma ochotę zwiedzić Góry Izerskie, to wybór Świeradowa jako bazy wypadowej to kapitalne wyjście. W mieście działa mnóstwo restauracji i innych punktów gastronomicznych, za to noclegi w Świeradowie Zdroju to różnorodna propozycja hoteli, apartamentów, pensjonatów, domów gościnnych. Nie zabraknie również tańszych kwater i pokoi.
Więcej o Świeradowie – www.swieradow.pl

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem