Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Karkonosze

Karkonosze

Najwyższa część Sudetów to Karkonosze – jedyny masyw jakiego grzbiety przekraczają 1400 metrów n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Lubawskiej do Przełęczy Szklarskiej – to mniej więcej 36 kilometrów, szerokość to 8-20 km, z kolei pokrywa mniej więcej 650 kilometrów kwadratowych. Niestety do naszego kraju przynależy tylko trochę powyżej 25 procent – inaczej ok 185 km².

Na szczęście, dzięki porozumieniu z Schengen, można spokojnie odwiedzać również większy, należący do Czechów fragment Karkonoszy, mimo to trzeba pamiętać, iż wierchami Karkonoszy biegnie granica państwowa czesko – polska – ażeby ją naruszyć wystarczy mieć ze sobą ważny dowód osobisty albo paszport. Karpacz i Szklarska Poręba to dwie miejscowości, z jakich najwygodniej odwiedzać Karkonosze.
Główny materiał Karkonoszy to granit, występujący w kilku wariantach. Procesy erozyjne formują specyficzne pęknięcia – ostre i strome, wykształciły się też tutaj swoiste dla Karkonoszy – skałki – malownicze, gołe formacje skalne. Jest ich przeszło 150 grup, poniektóre dość znaczne – na przykład Pielgrzymy, inne skromniejsze, mają one często nazwy nawiązujące do ich kształtu – Trzy Świnki, Owcze Skały, Ptasie Gniazda, Końskie Łby, Paciorki, Bażynowe Skały.
Najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest bezspornie Śnieżka (1602 metrów n.p.m.) – najwyższy wierzchołek całego pasma Sudetów przewyższający okolicę o 200 m zapewnia urocze krajobrazy – to co zobaczymy zależy jedynie od widoczności. Dominuje tutaj bardzo mroźny, podobny do alpejskiego klimat – średnioroczna temperatura waha się wokół zera, a pokrywa śnieżna nierzadko leży od października do maja, opady śniegu zdarzają się również w lecie. Stoi tu obserwatorium meteorologiczne, nieprzerwanie prowadzi się obserwacje od 1880 roku. W dole, u podnóża Śnieżki położony jest Karpacz – najważniejsza miejscowość turystyczna w okolicy.
Następnym bardzo rozpoznawalnym wierzchołkiem jest Szrenica (1362 metrów n.p.m.) – sprawia to Szklarska Poręba, wyjątkowo ochoczo wizytowana przez turystów – z miejscowości łatwo dostrzec specyficzny wierzchołek Szrenicy. Z tej miejscowości biegną szlaki turystyczne na Halę Szrenicką i Szrenicę, można też dotrzeć tam wyciągiem. W obu tych miejscach funkcjonują schroniska górskie.
Następne wysokie wierzchołki – przewyższające Szrenicę, chociaż nie wymieniane jednym tchem z nią i Śnieżką to Łabski Szczyt (1472 m n.p.m.) oraz Wielki Szyszak (1509 metrów n.p.m.) – drugi biorąc pod uwagę wysokość wierzchołek polskich Sudetów.
Karkonosze to także wodospady – 2 najbardziej popularne – oba blisko miejscowości turystycznej Szklarska Poręba – to Szklarki oraz Kamieńczyka. Wodospad Szklarki, wysoki na 13-tu m, leży tuż przy szosie numer 3 łączącej Szklarską Porębę z Jelenią Górą – to obligatoryjny cel wycieczek oraz miejsce w którym turyści chętnie się fotografują. Tymczasem najwyższy wodospad Karkonoszy to Wodospad Kamieńczyka (27 m) – do niego trudniej dotrzeć – niemniej jednak nie jest to wyprawa przekraczająca możliwości większości turystów – wchodzą tam nawet dzieci.
Karkonosze dysponują dziesiątkami kilometrów szlaków różniących się zarówno pod względem stopnia trudności jak i długości. Łączą się one z górskimi miejscowościami jak: Szklarska Poręba, Michałowice, Jagniątków, Zachełmie, Przesieka bądź Karpacz. Dysponują one rozmaitą bazę gastronomiczną i noclegową.
Idąc w góry trzeba mieć na uwadze, iż szybkie zmiany pogody to tu zasada. Dostrzegalna jest także zmiana temperatury wraz z wysokością, a na szczytach cyklicznie występują zamglenia, chmury oraz wieją mocne wiatry. Karkonosze są śliczne przez dwanaście miesięcy w roku, najodpowiedniejszym jednakże czasem do eskapad po nich są sierpień, wrzesień i październik.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o Karkonoszach zapraszamy na witrynę: http://www.karkonosze.pl

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem