Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Karpacz

Karpacz

Powstanie Karpacza łączy się nierozerwalnie z pobliskimi Kowarami. Do wytapiania rudy żelaza w Kowarach wymagano dużych ilości węgla drzewnego , ten węgiel był wytwarzany przez smolarzy (zwanych kurzakami) w rejonie teraźniejszego Karpacza. Takie były początki miejscowości Karpacz.
Po wojnie trzydziestoletniej (XVII wiek), w Karpaczu poczęli osiadać wygnańcy z Czech. Dużą ilość spośród nich stanowili Laboranci – zajmujący się robieniem medykamentów z ziół. Za ich sprawą Karpacz począł się rozwijać. Z czasem nasila się pielgrzymowanie do Kaplicy Św. Wawrzyńca na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę, kreują się nowe profesje – górski przewodnik a także nosiciel lektyk – dla co bogatszych pątników.
Położony u podnóża uroczych Karkonoszy z górującą nad otoczeniem Śnieżką – najważniejszym szczytem – Karpacz prędko stał się miejscowością wypoczynkową. Przełom XIX oraz XX w. to rozbudowa linii kolejowych, a z nią postęp rozwoju miejscowości. Karpacz to także ośrodek zimowych sportów – saneczkarstwa, narciarstwa – z początkiem XX stulecia urządzane były tu pierwsze konkursy. W tamtym czasie wybudowano narciarską skocznię Orlinek i tor saneczkowy.
Prócz wypoczynku w górach i korzystania z wyciągów i stoków narciarskich, Karpacz dostarcza wiele innych ciekawostek. Najbardziej znaną atrakcją Karpacza jest Świątynia Wang. To zupełnie drewniany budynek, bez wykorzystania metalowych gwoździ. Skonstruowano go w Norwegii w miejscowości Vang na przełomie XII i XIII wieku. W poł. XIX w. rozmontowano go i przewieziono do Szczecina. Miał stanąć w berlińskim muzeum, niemniej jednak ostatecznie stanął w Karpaczu. Tutaj dobudowano kamienną dzwonnicę, która dodatkowo ochrania ona świątynię przed silnymi wiatrami schodzącymi ze Śnieżki.
Dzieci tymczasem, uraduje nietypowe muzeum – w pomieszczeniach byłego dworca kolejowego umieszczono Muzeum Zabawek. Zasadnicza kolekcja to przekazane przez Henryka Tomaszewskiego lalki i zabawki z całego świata. Zestawione są one w gabloty zaprojektowane i ręcznie malowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na piętrze jest przestrzeń na wystawy czasowe.
Dziś co prawda, nie da się dotrzeć do Karpacza pociągiem, pomimo tego miejscowość posiada odpowiednie połączenie autobusowe i bez problemu zajdziemy do niego swoim samochodem. W miejscowości czeka przeróżna baza gastronomiczna oraz potrafiąca ulokować wiele tysięcy wczasowiczów baza noclegowa. Natomiast noclegi w Karpaczu dopasowane są do wymagań i możliwości ekonomicznych każdego wczasowicza. Od elitarnych apartamentów i hoteli, przez ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty aż po stosunkowo tanie kwatery i pokoje w Karpaczu.
Więcej o Karpaczu i jego okolicy dowiesz się ze strony: http://www.karpacz.com.pl

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem