Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Mrzeżyno

Mrzeżyno

Mrzeżyno już od czasów średniowiecza tworzyło port morski – handlowy i rybacki – dla okolicznego Trzebiatowa. Przypuszczalnie w tej okolicy zlokalizowana była średniowieczna latarnia morska Regoujście.
Port rozwijał się tak dynamicznie, iż kołobrzescy mieszczanie, bojąc się jego supremacji w połowie XV w. zatopili u jego wejścia statki wypełnione kamieniami, tak aby go zatarasować.

Lecz mieszkańcy Trzebiatowa postanowili uzyskać z powrotem dostęp do morza i już rok po tym wydarzeniu przekopali nowe, krótsze połączenie rzeki Rega z morzem. Równocześnie wybudowano nowy port a także wioskę – współczesne Mrzeżyno.
Po dzień dzisiejszy port wykorzystują miejscowi rybacy. Niestety wejście do portu ma nieprawidłowy układ falochronów i tworzą się w nim płycizny. Do portu mogą wpływać jedynie jednostki o zanurzeniu do dwóch metrów. Działa w tym miejscu również przystań jachtowa, która może ulokować do 40 jachtów. Z portu można także wypłynąć w rejs wycieczkowy po morzu.
Mrzeżyno dosyć wcześnie zaczęło działalność letniskową. Najwcześniejszy Dom Zdrojowy rozpoczął funkcjonowanie na początku XIX wieku, a w 1840 roku Mrzeżyno było już znanym nadbałtyckim kąpieliskiem. Na dodatek w 1912 roku poprowadzono linię kolei wąskotorowej z Trzebiatowa – to też przyczyniło się do podniesienia ruchu turystycznego. Po dzień dzisiejszy wiele urlopowiczów wybierając noclegi nad morzem postanawia wybrać Mrzeżyno.
Mrzeżyńska plaża podzielona jest Regą na kąpielisko zachodnie i wschodnie. Na kąpielisko wschodnie wiedzie 5 wejść – w tym aż dwa przystosowane dla niepełnosprawnych – za to na zachodnią plażę można wejść przy zachodnim falochronie. Władze miejscowości wyjątkowo dbają o czystość plaż skutkiem tego kąpielisko niejednokrotnie nobilitowane było Błękitną Flagą.
Mrzeżyno przedstawia się jako miejsce letniego wypoczynku skierowane przeważająco dla rodzin. Okoliczne lasy sprzyjają jeździe na rowerze, spacerom. Na rzece Rega można pływać kajakiem. W Wakacje działa w tym miejscu wesołe miasteczko – ukochana atrakcja dzieci. Funkcjonuje tutaj niemało lokali gastronomicznych, zaś na bazę turystyczną składają się przede wszystkim ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, domy wypoczynkowe oferujące kwatery oraz pokoje w Mrzeżynie. Są w tej okolicy też wiele kempingów i pól namiotowych. Bogata oferta prezentująca noclegi w Mrzeżynie znajduje się na stronie: www.mrzezyno.net.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem