Kopań
Kopań to mała wieś przymorska, położona około trzy kilometry na wschód od Darłowa, na wzniesieniu – od którego pochodzi słowiańskie określenie osady oznaczająca pagórek. Z osady roztacza się piękna panorama Morza Bałtyckiego i okolicy.
Kopań kiedyś był wioską typowo rolną, dzisiaj prężnie rozwijają się w nim usługi turystyczne – budowane są tu pensjonaty, domki letniskowe, domy wczasowe i inne obiekty wypoczynkowe. Pośród najnowszych obiektów mieszkalnych można dostrzec zajmujące przykłady zagród rolniczych z dziewiętnastego, a nawet osiemnastego stulecia.
Miejscowość letniskowa jest trochę oddalona od linii brzegowej – w prostej linii do plaży morskiej jest ok. 1,5 kilometra. Ale odcinek ten można wygodnie przejść czy też przejechać na rowerze – spokój, cisza, piękna, bogata natura i świeże powietrze powodują, że czynią taką dwudziestominutową wycieczkę ogromną przyjemnością, przede wszystkim że zwieńczeniem jest wygodne, szerokie a także piaszczyste wejście na piękną plażę. Plaża w w tej miejscowości turystycznej nie jest zbytnio szeroka, ale natomiast piaszczysta, czysta oraz niezatłoczona nawet w sezonie urlopowym! Otaczające ją niewysokie wydmy porośnięte są lasem świerkowym, który napełnia tutejsze powietrze pięknym zapachem.
W Kopaniu jest również drugi zbiornik wodny – spore jezioro przymorskie noszące tą samą nazwę. Umiejscowione jest ono bliżej Kopania aniżeli brzeg Bałtyku – około pół do jednego km w kierunku wschodnim od wioski. Jezioro upodobali sobie wyjątkowo wędkarze (żyje tu niemało gatunków ryb) oraz entuzjaści sportów wodnych. W sezonie wakacyjnym znajduje się na nim wiele żaglówek, kajaków oraz innych jednostek pływających. Zważywszy na bliskość Morza Bałtyckiego, pogoda na jeziorze jest niemal stale taka jak na morzu – tym samym ciągły wiatr i fala, które niesłychanie odpowiadają windsurferom. Ich też można nieraz dojrzeć na jeziorze.
Cechą główną Kopania jest dominująca tu cisza i spokój – ani trochę nie przypomina on hucznych kurortów nadmorskich. Zwolennicy letnich ciekawostek zdołają z kolei zastać je w ościennym Darłowie.
Więcej o Kopaniu dowiesz się ze strony: http://www.kopan.com.pl