Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Karwieńskie Błota

Karwieńskie BłotaJeszcze do XVII wieku na terenie dzisiejszych miejscowości Karwieńskie Błota były tylko mokradła, niezdatne do celów osadniczych. Jednak kolonizatorzy z Fryzji – doświadczeni w stawianiu wsi na obszarach podmokłych i zatapianych przez wodę utworzyli pierwszą osadę. Wioskę posadowiono zgodnie z holenderskimi wzorami – zabudowania zakładano w 2 szeregach, a otoczenie osuszono.

Stawiano w tym miejscu chaty i zabudowania gospodarcze w konstrukcji szachulcowej. Po dziś dzień zachował się budynek z końca osiemnastego stulecia – na nieszczęście został niejednokrotnie przebudowany oraz zatracił osobisty oryginalny styl. Potomkowie „Olendrów” mieszkali na tych terenach aż do końca II Wojny Światowej – kiedy to zostali wysiedleni na tereny Niemiec. Po dawnych kolonistach zostały w tej okolicy resztki cmentarza.

Obecne Karwieńskie Błota to 2 miejscowości. Karwieńskie Błoto Pierwsze to wcześniejsza wieś, położona dalej od brzegu morza, tuż przy głównym szlaku komunikacyjnym, przed wjazdem do Karwi, stanowi w pewnej mierze ekonomiczniejszy wariant noclegowy dla wczasowiczów, którzy – wybierając ekonomiczne wczasy – chcą korzystać z ładnej, szerokiej oraz piaszczystej plaży, rozrywek oraz atrakcji w Karwi. Odległość od Karwieńskiego Błota I do morskiego brzegu to przeszło 2 km. Krótsza trasa wiodąca na brzeg morza prowadzi skrajem wioski Karwieńskie Błoto Drugie, które jest umiejscowione bliżej morza. W obu tych wsiach dopiero w latach 70. XX stulecia rozpoczęła się kształtować turystyka. Wsie proponują kojący, idylliczny wypoczynek, za jednym zamachem oferując normalne wakacyjne atrakcje w pobliskiej Karwi.

Tuż nad brzegiem morza zlokalizowana jest tymczasem letniskowa wioska Karwia leżąca niedaleko Jastrzębiej Góry. Tutaj znajduje się chyba najszersza w tym rejonie piaszczysta plaża, oddzielona ona jest pasem wydm a także sosnowym lasem, który jest fragmentem parku krajobrazowego. W Karwi warto zwiedzić rezerwaty przyrodnicze z unikatową roślinnością. Do Karwi przyjeżdżali urlopowicze już przed II Wojną Światową. Karwieńskie Błota noclegi to ciekawa oferta dla tych, których nie przeraża lekkie oddalenie od plaży a oczekują spokoju i trochę tańszej oferty.

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem