Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Borowice

Boborowice w karkonoszach z lotu ptakarowice to górska osada położona na Pogórzu Karkonoskim (na wysokości 600 – 700 metrów n.p.m.), w pobliżu Karpacza i karkonoskich schronisk: Strzechy Akademickiej i Samotni. Borowice zostały założone przez protestanckich wychodźców z Czech – w XVII stuleciu, po wojnie 30-letniej.

Borowice to cicha, spokojna miejscowość turystyczna. Pierwsi letnicy zaczęli przyjeżdżać do Borowic już w XIX-tym w., a ruch turystyczny wzmógł się z początkami XX wieku, kiedy do Borowic doprowadzono drogę z Przesieki i z Sosnówki. Przez Borowice przebiega kilka szlaków turystycznych: niebieski do pobliskiego Miłkowa oraz zielony i żółty, którymi można dotrzeć w Karkonosze, a także w drugą stronę do Przesieki, Jagniątkowa czy na Zamek Chojnik. Nad miejscowością góruje kościół Matki Bożej Fatimskiej.

W Borowicach jest orczykowy wyciąg o długości ok 650 metrów przy ośrodku Hottur. Funkcjonuje tu jedna trasa zjazdowa długi na 700 m i różnicy poziomów mniej więcej 130 m. W miejscowości znajdziemy również wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Jeżeli szukasz większej liczby tras narciarskich i wyciągów, pod ręką jest Karpacz.Poza wycieczkami w góry, latem, w Borowicach warto również wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym – festiwalu poezji śpiewanej – Gitarą i Piórem, jaki odbywa się rokrocznie. Wszystko zaczęło się latem 1989 r., kiedy leśnik Waldek Szczerba razem z grupą przyjaciół postanowili razem pomuzykować i pośpiewać. Do grupy zaczęli dołączać przechodzący letnicy, mieszkańcy Borowic. Uczestnicy tamtego spontanicznego spotkania postanowili, że spotkają się za rok w tym samym miejscu, zapraszając następnych znajomych, potrafiących i przede wszystkim chcących zagrać lub zaśpiewać. I w 1990 roku, na łące zgromadziło się ponad 100 osób. Rok później (1991) imprezą zaciekawili się dziennikarze Polskiego Radia Wrocław i przeprowadzili pełną relację radiową. Imprezą zainteresowało się jeleniogórskie Regionalne Centrum Kultury i kolejna, czwarta już edycja festiwalu „Gitarą i Piórem” była wielkim, obszernie rozgłoszonym festiwalem z występami gwiazd – tak jest i dziś.

Chcesz spędzić wczasy w Karkonoszach w Borowicach? A może w innej miesjcowości? Sprawdź ofertę:  http://www.wczasy.net.pl/karkonosze

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem