Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Kamień Pomorski

Kamień PomorskiNad Kamieńskim zalewem, mniej więcej 8 kilometrów od nadmorskiej plaży leży miasto o ponad tysiąc-letniej historii – Kamień Pomorski. W od IX do XII wieku Kamień to gród obronny i bronił drogi wodnej prowadzącej nad Morze Bałtyckie. Władca Mieszko Pierwszy w 967 r. włączył cały obszar Wolinian w granice Państwa Polskiego.

Na wzgórzu, w grodzie tym rezydowali władcy Pomorza Zachodniego.
Historia Kamienia Pomorskiego wiążą się też z czasem panowania Bolesława Krzywoustego, wtedy ochrzczono ludność miasta oraz dwór książęcy. Wtedy przypuszczalnie wybudowano najstarsze kościoły: Katedra i Najświętszej Marii Panny. Wtedy rozkwitał handel, rozwijało się rzemiosło. Pod względem wielkości gród ustępował wyłącznie Wolinowi. W 1274 roku Kamień Pomorski otrzymał prawa miejskie.
Po zakończeniu II Wojny Światowej Kamień ponownie znalazł się w granicach Polski, wprawdzie miasto było całkowicie zniszczone – jego odtworzenie trwała 30 lat. Warto wybierając noclegi nad morzem uwzględnić Kamień Pomorski na mapie swoich wycieczek.
Współcześnie Kamień Pomorski to miejsce ochoczo odwiedzane przez urlopowiczów, a także kuracjuszy. Działa w tym miejscu uzdrowisko leczące schorzenia układu krążenia, narządów ruchu, nerwice oraz choroby reumatologiczne. Zakład uzdrowiskowy prowadzi także zabiegi rehabilitacyjne. Kamień Pomorski dysponuje swoimi źródłami borowiny i miejscowej solanki. W ostatnim czasie, w uzdrowisku otwarto Jaskinię Solną wyposażoną w mini tężnię – panuje tu mikroklimat podobny do klimatu w podziemnych grotach solnych Wieliczki lub Bochni.
Kamień Pomorski popiera również czynny wypoczynek. Na zalewie działa przystań żeglarska – ma ona 40 miejsc postojowych dla żaglówek oraz jachtów, z nowym węzłem higienicznym, warsztatem szkutniczym, wypożyczalnię sprzętu wodniackiego czy czterdzieści miejsc noclegowych. Dookoła miasta rozplanowanych jest też kilka szlaków rowerowych, a w wakacje, można również skorzystać z propozycji statków spacerowych i wybrać się w rejs po zalewie, do pobliskiej miejscowości Dziwnówek, lub nawet na Morze Bałtyckie.
Więcej o Kamieniu Pomorskim tutaj: http://www.kamienpomorski.net.pl

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem