Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Jurata

Jurata molo

Miejscowość wypoczynkowa Jurata to wschodnia część miasta Jastarnia. Z Juratą kojarzony jest ośrodek wypoczynkowy Prezydenta RP – tak naprawdę, to położony jest on w granicach administracyjnych miejscowości Hel.

Jurata to kurort nadmorski o krótkiej historii, do lat XX-tych XX w. były tam tylko wydmy i rósł iglasty las.

Wszystko zaczęło się tu w 1928 r. Ówczesna Polska posiadała wąski dostęp do morza. W związku z tym, pobudowano m.in. port wojenny i handlowy w Gdyni, oraz zaistniały miejsca letniego wypoczynku nad morzem – Jurata była najbardziej elitarna.

Formalnie, otwarcie kurortu to maj 1931 r. Najbardziej sławny był ekskluzywny hotel Lido – odwiedzali go między innymi Eugeniusz Bodo, Wojciech Kossak, Jan Kiepura czy też gen. Sikorski. Swe letnie rezydencje posiadała w Juracie arystokracja (hr. Potoccy i Tyszkiewiczowie czy ks. Czetwertyńscy) oraz znani politycy: Ignacy Mościcki bądź Józef Beck. Do Juraty przyjeżdżali na wypoczynek sławni i bogaci Polacy a także goście zagraniczni. Do dzisiejszych czasów zachowało się sporo dawnych rezydencji, pensjonatów oraz hoteli.

Po 1945 roku socjalistyczne władze zdecydowały zrobić z Juraty miejsce urlopowego wypoczynku dla „ludu”. Pobudowano wówczas wiele zakładowych, resortowych ośrodków wczasowych a także wybudowano (w latach 70-tych) drewniane, długie na 300 metrów, molo spacerowe wiodące w głąb Zatoki Puckiej.

Po upadku socjalizmu nowi posiadacze will, pensjonatów, ośrodków wczasowych czynili wszystko ażeby Jurata znów stała się elitarnym kurortem. W przeciągu minionych 20 lat wybudowano wiele luksusowych, wytwornych i wygodnych ośrodków wczasowych, pensjonatów i hoteli. Chociaż, sporadyczni pamiętający przedwojenną Juratę mówią, że to wciąż nie ówczesna Jurata, to przyjmuje ona z powrotem ekskluzywny charakter.

W Juracie znajdują się dwie plaże: rozleglejsza oraz bardziej popularna nad otwartym morzem – na tej plaży stoją bary a także żółte osłony dla plażowiczów, przypominające przedwojenne plażowe kosze. Kolejna plaża znajduje się nad Zatoką Pucką – którą za to, ze względu na płytkie wody zatoki, wybierają pasjonaci wind i kitesurfingu.

Gdyby ktoś chciał wczuć się w aurę przedwojennego, luksusowego kurortu wobec tego noclegi w Juracie będą świetnym wyborem.

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem