Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Hel

Hel - port

Hel to miejscowość na końcu mierzei helskiej, o dosyć długiej historii. Prawa miejskie nadane zostały Helowi już w XIII stuleciu. Do XV w. Hel był znaczącym ośrodkiem handlowym, później stracił na znaczeniu na korzyść Gdańska. U schyłku wieku XIX wybudowano tutaj port rybacki i Hel znów zaczął się rozwijać.

Wraz z postępem komunikacji i turystyki miejscowość stała się celem weekendowych eskapad dla mieszkańców miejscowości Sopot i Gdańsk. W 1918 r. pomimo, że większość mieszkańców miejscowości była niemieckojęzyczna, na podstawie traktatu wersalskiego Hel przyznano II Rzeczypospolitej. Kilka lat później wybudowano linię kolejową łącząca miasto z Gdynią. Na skutek strategicznego położenia w miejscowości stanął rejon umocniony i port wojenny. W trakcie II Wojny Światowej Hel bronił się do 2 października 1939 r.

Po Drugiej Wojnie Światowej Hel miał status miejsca wyjątkowo istotnego strategicznie, mogli przyjechać tu jedynie obywatele PRL. Obostrzenie w wjeździe do Helu usunięto dopiero w 1989 roku, a same szlabany usunięto dopiero w latach 90-tych XX w.

Współcześnie Hel to przede wszystkim ośrodek wakacyjnego odpoczynku oraz rybołówstwa. Umiejscowiono w tym miejscu również garnizon Marynarki Wojennej i port morski wraz z przystanią rybacką, jachtową i pasażerską. Można stąd wyruszyć w rejs po Bałtyku, na jednym z byłych kutrów rybackich, a od 2006 r. działa w tym miejscu Tramwaj Wodny – połączenie promowe z Trójmiastem – to najszybsza i zarazem najtańsza okazja przybycia do Trójmiasta.

Hel ma doskonałą lokalizację dla miłośników plażowania – otoczony jest wodami morskimi, z dużą liczbą plaż. Można skorzystać z plaży od strony otwartego Bałtyku, czy też od strony zatoki Gdańskiej. Na brzegu morza wiele się dzieje – o aktywny odpoczynek dba Hel Animation. Czynny odpoczynek to podobnie wypady rowerowe – rower to coraz częściej zabierany ekwipunek na wakacje. w 2005 r. otwarto trasę rowerową – prowadzi ona poprzez całą mierzeję, w pobliżu trasy 216 – fragment przyrodniczy – Jurata -Hel – to 10 kilometrów trasy. To podobnie interesujące miejsce dla amatorów nurkowania. Na dnie morza leży w okolicy Helu dużo wraków, leżących na rożnych głębokościach. Bazy nurkowe znajdujące się w porcie proponują kompletne zaplecze dla nurków. Nie brakuje też szkoleniowców, którzy przekazują naukę nurkowania.

Z powodu swojej przeszłości Hel zaciekawi również pasjonatów historii – znajdują się tutaj fortyfikacje, Muzeum Obrony Wybrzeża, latarnia morska oraz Muzeum Rybołówstwa. Hel jest słynny oprócz tego ze swego fokarium – to fragment Stacji Morskiej – naukowej placówki Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie przeprowadzany jest program odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w Morzu Bałtyckim. To dodatkowo miejsce rekonwalescencji chorych osobników. Udostępniona jest sala ekspozycyjna oraz oświatowa a także podziemia, gdzie można, przez specjalne szyby, przyglądać się podwodnym zabawom fok.

Hel to wspaniałe miejsce na wczasy nad morzem. Mnóstwo atrakcji, rozmaita baza gastronomiczna oraz noclegowa, na którą składają się liczne pensjonaty, ośrodki wczasowe, apartamenty, pokoje i kwatery w Helu, sprosta oczekiwaniom każdego wczasowicza.

Jeśli planujesz urlop i szukasz noclegu na półwyspie sprawdź: Półwysep Helski Noclegi

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem