Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Jastarnia

Jastarnia

Mniej więcej w połowie długości Mierzei Helskiej położone jest niewielkie miasto – Jastarnia – prawa miejskie posiada od 1973 roku. Wcześniej była to cicha rybacka osada – dopiero wraz z doprowadzeniem w latach XX-tych minionego stulecia linii kolei i pobudowaniem portu – nastał energiczny rozrost Jastarni.

Głównie, za pośrednictwem narastającego ruchu turystycznego. (więcej o historii Jastarni –> http://www.jastarnia.info.pl/historia)

Teraz Jastarnia to znaczący ośrodek turystyczny oraz rybactwa. Na wczasowiczów czekają liczne, strzeżone kąpieliska wraz z piaszczystymi brzegami morza, zarówno nad bezpośrednim Bałtykiem jak i nad zatoką. Dla turystów z pieskami otwarty jest odcinek plaży pomiędzy Jastarnią i Juratą (wejście nr 55).

W Jastarni nieustająco silne są tradycje kaszubskie. Przykładowo nazwy ulic są pisane w dwóch językach – po kaszubsku i polsku, latem, od 2006 roku, prowadzona jest przedsięwzięcie Lokalny Pieniądz. Dostępny jest żeton „3 Merki” – ekwiwalent 3 PLN, można nim płacić we wskazanych punktach za produkty a także usługi. Duża liczba wczasowiczów zachowuje sobie „3 Merki” na pamiątkę z Jastarni. Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej znajdziemy tutaj Zabytki kaszubskiej kultury rybackiej odkryjemy w Chacie Rybackiej ze zbiorami rybackimi, prywatnym Muzeum Pod Strzechą, okazy umieszczone są też w portowym bosmanacie. W Jastarni działa także skansen fortyfikacji.

W Jastarni jest również latarnia morska. Nie jest ona zanadto wysoka, co więcej jest najniższą naszą latarnią (17 m) i na nieszczęście nie jest udostępniona do zwiedzania. Jako ciekawostkę trzeba podać fakt, iż to jedna z dwóch, prócz latarni Stilo, całkowicie metalowa budowla. Skonstruowana została ona z fragmentów dawnego nautofonu Stilo.

W Jastarni funkcjonuje także port morski zlokalizowany od strony zatoki, to baza rybołówstwa, pomost pasażerski oraz marina jachtowa. Mogą tutaj wpływać całkiem duże jednostki – długość 60 metrów oraz zanurzenie do niespełna 4 metrów. Basen portowy chronią 2 falochrony.

Jak we wszystkich miejscowościach nad zatoką, panują tu idealne wprost warunki do ćwiczenia bardzo modnych sportów wodnych: kite i windsurfingu. Ponadto, przez całą helską mierzeję wiedzie trasa rowerowa, a okolice dogodne są do spacerów.

Jak na nadmorski kurort przystało, Jastarnia to przeróżna baza turystyczna i gastronomiczna. Noclegi w Jastarni (sprawdź –> http://www.jastarnia.info.pl/noclegi/wszystkie) to bogactwo hoteli, apartamentów, pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych i kwater prywatnych.

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem