Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Góry Stołowe

Góry StołoweGóry Stołowe położone są na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych między miejscowościami: Radków, Kudowa Zdrój i Duszniki-Zdrój. Góry Stołowe uformowane są z piaskowców i margli ułożonych poziomo – stąd też nazwa tych gór, bo są płaskie – tak jak stół. Nie są to góry wysokie – najwyższy, szczyt to Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Mimo niezbyt dużej wysokości, góry te są widoczne z oddali, jako blok skalny przewyższający okolicę, porośnięty iglastym lasem.

Dzięki sformowaniu z piaskowca – skały łatwo poddającej się erozji – wykształciły się charakterystyczne dla Gór Stołowych formy skalne. Najbardziej znanym jest labirynt skalny – czyli Błędne Skały w masywie Skalniaka. Stanowią obszar o powierzchni mniej więcej 22 ha, będący obszarem ochrony ścisłej Parku Narodowego Gór Stołowych. Znajdują się tutaj wąwozy i szczeliny o wysokości ścian 6 – 11 m – gdzieniegdzie szerokość szczelin to zaledwie kilkadziesiąt centymetrów. Błędne Skały były również planem filmowym. Powstawał tutaj film Opowieści z Narnii, a wcześniej Przyjaciel Wesołego Diabła. Na obszarze Błędnych Skał na platformie o nazwie Skalne Czasze znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać Szczeliniec Wielki i Szczeliniec Mały.

Szczeliniec Wielki jest najwyższym, wznoszącym się na wysokość 919 metrów n.p.m., szczytem w Górach Stołowych. Tymczasem nie jest to pospolity szczyt – ponieważ jest płaski – zaliczany jest do Korony Gór Polski. W obrębie Szczelińca procesy erozyjne wywołały wytworzenie się fascynujących form skalnych wyglądem przypominające figury zwierząt – najsłynniejsze to Kwoka, Małpolud czy Wielbłąd – oraz ciasnych, głębokich szczelin, wąwozów – np Piekiełko (szczelina długi na ok. 100 m). Na Szczeliniec Wielki można dostać się krętym szlakiem pochodzącym z początków XIX-tego wieku – składa się on z niespełna 700 schodów – i jedynie z niewielkimi przeróbkami służy już około 200 lat. Szczeliniec Wielki znajduje się na obszarze Parku Narodowego i w sezonie turystycznym za wejście na niego pobierana jest opłata. Nieopodal Szczelińca Wielkiego (na południwy-zachód) znajduje się Szczeliniec Mały. Jest on niewiele niższy (896 metrów n.p.m.) i objęty jest ścisłą ochroną – zamknięty jest dla ruchu turystycznego.

Góry Stołowe są prawidłowo przygotowane na wizyty wędrowców. Jest tu w przybliżeniu 100 km szlaków turystycznych. Na Szczelińcu Wielkim funkcjonuje schronisko turystyczne. Co więcej, Góry Stołowe leżą przy głównej drodze międzynarodowej – E-67 łączącej Wrocław z Pragą. Orientacyjne odległości z ościennych miejscowości: Kudowa Zdrój, Duszniki-Zdrój – ok. 10 km, Polanica-Zdrój – około 17 km.

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem