Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Duszniki Zdrój

Duszniki ZdrójDuszniki Zdrój to uzdrowisko na Dolnym Śląsku, nieopodal granicy polsko-czeskiej, jest jednym ze starszych uzdrowisk w Polsce. Do dziś ocalał średniowieczny układ urbanistyczny, historyczne świątynie czy dworek Chopina – w którym odbywają się rokrocznie koncerty włącznie z Międzynarodowym Festiwalem Chopinowskim.

Uzdrowisko w Dusznikach leży w pewnym oddaleniu od centrum miasta – dzięki temu kuracjusze mają niezbędną ciszę i spokój. W centralnym punkcie położony jest Park Zdrojowy – przez cała wiosnę porasta go mnóstwo kwiatów. Tutaj znajdują się 4 fontanny – najbardziej popularna z nich to Kolorowa Fontanna – poza zimą, wieczorem, fontanna podświetlana jest wielobarwnymi światłami, które wespół ze słupami wody „tańczą” w takt odtwarzanej muzyki. W parku odnajdziemy także pijalnię wód mineralnych z wodami: Pieniawa Chopina oraz Jan Kazimierz, blisko pijalni – Muszla Koncertowa.

Będąc w Dusznikach trzeba odwiedzić tutejsze Muzeum Papiernictwa – mieści się ono w pochodzącym z XVII stulecia zabytkowym młynie papierniczym, przy Bystrzycy Dusznickiej. Na początku XIX stulecia dusznicki młyn zaliczany był do grona pięciu najsłynniejszych w całej Europie. Wytwarzano i wytwarza się nadal tzw. papier czerpany. Dodatkowo, w trakcie pobytu w muzeum, można samemu wykonać kartę takiego papieru.

Duszniki-Zdrój to nie tylko miejscowość kuracyjna – to miejsce wypoczynku narciarzy. W dzielnicy Dusznik – Zieleńcu panują najlepsze w tej części Sudetów warunki narciarskie – funkcjonuje tu Ośrodek Narciarski Zieleniec. Działa tu wiele wyciągów i tras narciarskich (w razie potrzeby są dośnieżane), część tras narciarskich jest dostępnych również po zmroku – są oświetlone. W sezonie letnim, w Zieleńcu, można korzystać z wielu tras rowerowych.

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem