Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Przesieka

Przesieka Wodospad PodgórnejPrzesieka to turystyczna, podgórska wioska położona w pobliżu Jeleniej Góry oraz Karpacza. Miejscowość położona jest na wysokościach 480-650 metrów n.p.m., w dolinie Czerwienia, Myi i Podgórnej. Przesieka charakteryzuje się rozrzuconą zabudową, normalne dla niej są gniazda paru domostw otoczonych lasem. Dzięki temu dominującą właściwością miejscowości jest cisza. Bardziej zagęszczona zabudowa to centrum wioski znajdujące się na północnym-wschodzie.

Pierwsze potwierdzone wzmianki dotyczące Przesieki dotyczą XVII-tego wieku, wtedy to cesarz przekazał osadę Georgowi Andreasowi Schwinghammerowi – weteranowi wojny trzydziestoletniej. Nazwa wsi Przesieka zaistniała w 1946 roku, zaraz po II Wojnie Światowej nazywała się Matejkowice, za sprawą znalezienia w niej zaginionych obrazów Matejki.

Początki turystyki w miejscowości to połowa XIX-tego stulecia, pod koniec wieku Przesieka była już chętniej odwiedzana niż Karpacz. Przed wybuchem Drugiej Wojny Światowej Przesieka była znanym, sudeckim ośrodkiem sportów zimowych. Popularne były wówczas wędrówki narciarskie, saneczkarstwo, łyżwiarstwo oraz skoki narciarskie – co ciekawe, w miejscowości było wówczas kilka skoczni narciarskich. Lata 60 i 70-te to największy ruch turystyczny za sprawą Funduszu Wczasów Pracowniczych, studenckich rajdów i masowej turystyki. Atutem Przesieki jest lokalizacja – z Jeleniej Góry dojedziemy autobusami MZK – linie nr 4 (z centrum) i 18 (z Cieplic).

Najbardziej znaną ciekawostką Przesieki jest Wodospad Podgórnej – potrójna kaskada wysoka na 10 metrów. Jest on punktem węzłowym dla szlaków turystycznych z Przesieki. Przez wioskę przechodzą szlaki turystyczne: niebieski prowadzi na Przełęcz Karkonoską, a dalej na szczyty Karkonoszy; żółty na Słonecznik; zielony do Karpacza a w drugą stronę do Zamku Chojnik i Szklarskiej Poręby a także inne, do pobliskich miejscowości.

Więcej o Przesiece na portalu turystycznym miejscowości: www.przesieka.info.pl

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem