Dębki
Źródło nazwy wioski sięga końca osiemnastego stulecia, kiedy to chłop Maciej Dębek uzyskał ten kawałek ziemi od zakonu z pobliskiego Żarnowca, wówczas osadę określono zatem Dębek. Mieszkańcy trudnili się, jak bez trudu można odgadnąć uprawą przyjętej roli i rybactwem. W tym rejonie uchodzi do Morza Bałtyckiego rzeka Piaśnica, a osada znajduje się na teranie Parku Krajobrazowego.
Na rzeczce Piaśnicy przebiegała, przed II Wojną Światową, granica ówczesnej Polski, a stojący do dzisiaj ok. trzysta m od ujścia rzeki murowany dom z lat 20-tych XX stulecia altruisty prof. Wrzostka. Urządzał on, wspólnie z znajomymi oraz rodziną, w tej okolicy obozy harcerskie. Do dziś dworek ten tytułowany jest domem Profesora Wrzostka z Poznania. Zachowało się tutaj jeszcze kilka zabytków np zrobiony z drewna kościółek z lat 30 dwudziestego wieku, lub chałupa szachulcowa z wieku XVIII-tego.
Jakkolwiek, dla większości Polaków Dębki to głównie miejscowość letniskowa. Poza sezonem letnim przebywa tu zaledwie 200 mieszkańców, w wakacje wiele więcej. Plaża w Dębkach jest życzliwa plażowaniu – piaszczysta, szeroka, a wejścia na plażę, z uwagi na odzielające ją niewysokie wydmy, są prawie że płaskie oraz wygodne. Atrakcją tutejszej plaży jest szansa na korzystanie z morskich a także słonecznych kąpieli bez kompletnego stroju kąpielowego, a dla entuzjastów całkowitego nudyzmu wyodrębniono specjalny sektor plaży, który położony jest za rzeką.
Dębki proponują sporą liczbę pensjonatów, domków letniskowych, kwater, pokoi gościnnych (http://www.debki.com.pl/noclegi/19/pokoje_goscinne)a nawet luksusowych apartamentów. Ospałe przez większość roku Dębki „ożywają” w sezonie. Na ulicach pojawiają się butiki, kramy, budki z słodyczami, fast foodami, pamiątkami, otwierane są smażalnie, sklepy, restauracyjki.
Dębki to dodatkowo opoka natury. Miejscowość wczasowa położone jest na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu rzeczki Piaśnicy zlokalizowano rezerwat „Piaśnickie Łąki”. Strefa Chroniona pokrywa niespełna sześćdziesiąt ha i pomimo nazwy to nie jedynie łąki – rosną w tym miejscu także połacie leśne z sosnami, brzozami, dębami, a w poszyciu rosną: kruszyna, wierzba, jałowiec, śmiałek darniowy, kozłek lekarski, woskownica europejska, kosaciec syberyjski i storczyk plamisty. Dodatkowo meandrująca w okolicach letniska rzeka to siedlisko okoni, płoci, sandaczy, piskorzy, szczupaków i fląder, a na dnie – małży i raków, a także dużo gatunków roślin.