Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Kołobrzeg

Kołobrzeg

Kołobrzeg – jak sama nazwa wskazuje – leży przy morskim brzegu. To jedno z najstarszych miast w Polsce – ma bardzo długą historię. Pierwsze zapiski dotyczące Kołobrzegu odnoszą się do VIII stulecia. W X w. był jedną z siedzib biskupich dawnego Państwa Polskiego. Miasto ma bardzo bogatą historię, podczas licznych wojen przechodziły poprzez nie wojska pruskie, niemieckie, francuskie, rosyjskie i polskie.

Przez wiele stuleci Kołobrzeg był znany głównie z handlu oraz warzenia soli. Przez dziesięciolecia miejscowość miała statut twierdzy, resztką po tym okresie jest na przykład Baszta Prochowa z XIV/XV wieku, stanowiła ona część systemu fortyfikacji. Gros fortyfikacji została rozmontowana po zlikwidowaniu twierdzy pod koniec XIX stulecia.
Kołobrzeg jako miasto sanatorium, też szczyci się długą historią. Już w 1830 roku zaistniał tu zakład kąpieli solankowych. Jak w 1859 r. miejscowość uzyskało połączenie kolejowe z Gdańskiem i Szczecinem, zaczęło tutaj przybywać coraz to więcej kuracjuszy. Najszybsze ożywienie turystyki nastało jednakże po likwidacji fortyfikacji. W 1899 r. otwarto Dom Zdrojowy. Podczas I Wojny Światowej Kołobrzeg został przekształcony w olbrzymi wojskowy szpital.Pod koniec II Wojny Światowej miasto znowu zostało przekształcone w twierdzę, z racji ciężkich walk Kołobrzeg został prawie całkiem unicestwiony – ocalało zaledwie 5 % zabudowy.
Dziś Kołobrzeg to miejsce letniego wypoczynku. W wakacje na tutejszej plaży wytyczane są 3 strzeżone kąpieliska. Można tutaj wynająć kosze plażowe, leżaki, a dzieci mogą skorzystać ze zjeżdżalni, trampolin i różnych morskich atrakcji. Szczytem wydm wiedzie przymorska promenada – znakomite miejsce do odbywania spacerów. Jednakowo chętnie odwiedzanym miejscem jest kołobrzeskie molo – długie na ponad 200 m. Kołobrzeg sprawuje również funkcję portów – handlowego, pasażerskiego oraz wojennego. Można podziwiać stacjonujące tu okręty wojenne i statki handlowe i pasażerskie. Stąd odpływają również statki wycieczkowe w rejsy po Bałtyku. Można również udać się na odległy o w przybliżeniu 100 km Bornholm. Miejscowe statki proponują również rejsy wędkarstwa morskiego.
Dojścia do portu strzeże latarnia morska. Pierwsza latarnia morska pojawiła się w tym miejscu już w XVII w., natomiast samodzielny budynek latarni wybudowano pod koniec XIX wieku. Pod koniec Drugiej Wojny Światowej latarnię wyburzono, dzisiejsza wieża latarni została zrekonstruowana po wojnie.
Kołobrzeg to bogata oferta noclegowa i gastronomiczna. Turyści bywają w Kołobrzegu przez cały rok, oczekuje na nich wiele hoteli, sanatoriów, ośrodków wczasowych, pensjonatów oraz domów wczasowych. Przeróżną ofertę noclegów w Kołobrzegu odkryjesz pod adresem www.kolobrzeg.info.pl/noclegi/wszystkie.

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem