Świnoujście – noclegi, informacje, atrakcje turystyczne, zdjęcia.

Dźwirzyno

Dźwirzyno

Dźwirzyno to rybacka miejscowość oraz miejscowość urlopowa zarazem. Położona zaledwie 12 kilometrów od centrum dużego miasta jakim jest Kołobrzeg. Dźwirzyno leży równocześnie nad Bałtykiem i jeziorem Resko.

Miejscowość położona jest wzdłuż trasy łączącej Mrzeżyno z Kołobrzegiem, która w Dźwirzynie nazywa się ulicą Wyzwolenia. Przy tej szosie rośnie 16 sędziwych, przeszło 250-letnich dębów szypułkowych – pomników natury.
Okoliczne jezioro połączone jest z morzem poprzez Kanał Resko. Jeszcze w XV w. jezioro miało ujście w otoczeniu współczesnego Mrzeżyna – w Regoujściu. Funkcjonował w tym miejscu prężnie port i bojący się rywalizacji Kołobrzeżanie zatarasowali go, zatapiając w jego wejściu statki z kamieniami. Mieszkańcy Trzebiatowa w miejscu teraźniejszego Mrzeżyna wykopali przekop dając nowe ujście rzece Rega. Natomiast kanał Resko powstał wskutek przerwania przez sztorm mierzei rozdzielającej jez. Resko od morza. Dzięki temu powstać mógł port. Dzisiaj w Dźwirzynie funkcjonuje port rybacki.
W XIX wieku, z racji rozwoju komunikacji, do Dźwirzyna zaczęli przybywać pierwsi letnicy. Urzekła ich piękna, o drobnym, jasnym piasku, dość szeroka plaża. Można na niej, oczywiście poza kąpielami morskimi i plażowaniem, grać w siatkówkę, a w wakacje ma tu miejsce „Bieg ku słońcu” o trofeum wójta gminy Kołobrzeg. Nad plażą można również śledzić zmagania motolotniarzy. Plażę od Dźwirzyna oddziela dosyć wysokie (do 16 metrów) pasmo wydm z lasem sosnowym. Za to na wodach morza oraz jeziora można ćwiczyć coraz bardziej popularny u nas windsurfing. Resko to też miejsce dla praktykowania innych dyscyplin sportów wodnych oraz wędkarstwa.
Miejscowość posiada również status uzdrowiska – pomaga się tutaj w leczeniu schorzeń układu oddechowego i krążenia. Z biegiem lat coraz bardziej popularne stają się wczasy lecznicze i dużo ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów a również domów gościnnych tworzy propozycję skierowaną do kuracjuszy.
Dźwirzyno posiada obfitą bazą noclegową, tworzą ją przeważnie pensjonaty, domy wypoczynkowe, domki wakacyjne, ale nie brakuje również luksusowych apartamentów (www.dzwirzyno.net.pl/noclegi/wszystkie). Dźwirzyno to także miejsce, w jakim planowane są zielone szkoły, obozy dla dzieci.

Polecamy:

Nadmorzem.com
pokoje i domki nad morzem

pokoje i domki nad morzem